Mielno to duża wieś nadmorska w północno-zachodniej Polsce na Wybrzeżu Słowińskim, położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie koszalińskim nad jeziorem Jamno. Miejscowość jest siedzibą gminy Mielno.
Wraz z sąsiednią miejscowością Unieście stanowi jeden z wielu kompleksów wypoczynkowo-rekreacyjnych polskiego wybrzeża. Wieś według danych z 31 grudnia 2006 zamieszkiwało 2 184 mieszkańców. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z 1266. W 1945 wieś została włączona do Polski. Mielno znajduje się na Wybrzeżu Słowińskim, nad Morzem Bałtyckim, a także nad zachodnim brzegiem jeziora Jamno. Miejscowość leży przy początku mierzei między jeziorem a Bałtykiem. Miejscowość jest położona na wysokościach od 1 do 10 m n.p.m. W latach 1975-1998 wieś należała do woj. koszalińskiego. Wieś jest siedzibą sołectwa, w skład którego wchodzi także część Mielna - Barnowo. Główną ulicą Mielna jest ulica Bolesława Chrobrego.
Atrakcje turystyczne Mielna:
Rzeźba jelenia - Znajduje się przed Urzędem Gminy, przy ul. Chrobrego 10 w Mielnie. Ufundowana w okresie międzywojennym przez jednego z ziemian na pamiątkę udanego polowania. Rzeźba przedstawia metalową figurę jelenia naturalnej wielkości, umieszczonej na niskim betonowym postumencie. Dla mieszkańców i gości Mielna stanowi "logo" miejscowości. Figuruje na widokówkach i jest miejscem, gdzie robi się pamiątkowe fotografie.
Promenada Przyjaźni - równoległa do plaży, została zbudowana na początku XX w. by umocnić brzeg. Ciągnie się począwszy od ul. 1 Maja aż do samego Unieścia.
Bunkry - około 500 m na zachód od centrum Mielna, zbudowano dwa betonowe bunkry. Ich przeznaczenie nie zostało ściśle ustalone. Najczęściej mówi się, że była to prochownia lub stanowisko obserwacyjne jednostki wojskowej w Unieściu
Pomnik Lotników - znajduje się na nadmorskiej promenadzie w Mielnie. Na jego obu stronach są biało-czerwone szachownice, a ponadto na stronie zachodniej znajduje się mosiężna tablica z oznaką pilota napisem "Pamięć Lotnikom kpt. Pilot inż. Jan Kozyra, por. pilot inż. Ryszard Duro, poległy tragicznie 7 września 1987 roku koledzy z J. W. 5069"
Mini Zoo - zlokalizowane na trasie do Gąsek - tuż za skrzyżowaniem na Sarbinowo. Otwarte codziennie od 07.00 - 20.00.
Stadion sportowy i hala sportowa - w Mielnie Stadion mieści się przy ul. Mickiewicza 3. Jest to pełno wymiarowe boisko piłki nożnej z trybuną na około 250 miejsc od strony wschodniej. Hala znajduje się przy ul. Lechitów, ma wymiary 40 x 30 m, istnieje od 1993 r.
Obelisk trzydziestolecia - stanowi pokaźny blok kamienno-betonowy, na którym znajduje się kompozycja trzech głazów i płyt z napisem "W 30-lecie powrotu do Macierzy - Żołnierze - Społeczeństwu - Mielno 1975 r."
Fontanna mieleńska - znajduje się przy ul. Kościuszki - doskonałe miejsce na odpoczynek i relaks na jednej z ławeczek znajdujących się na tzw. ryneczku.
Rejsy po jeziorze Jamno łodzią Wikingów - przystań zlokalizowana na ul. Orła Białego - vis a vis Apteki Melisa.
Muszla Koncertowa - znajduje się w mieleńskim parku nadmorskim, w sąsiedztwie dyskoteki Miami, Hotelu Meduza i Hotelu Floryn. Muszla ma wysokość 4 m i szerokość 12 m. W parku znajduje się średniej wielkości oczko wodne obmurowane kamieniami. Latem to miejsce nabiera kolorytu i odbywa się tutaj wiele imprez plenerowych.
Ciuchcia - kursująca wyłącznie na życzenie, która zawiezie Państwa pod samą latarnię w Gąskach.
Wesołe Miasteczko - położone po prawej stronie ul. B. Chrobrego z wieloma atrakcjami zarówno dla dorosłych jak i najmłodszych. Karuzele, strzelnica, gabinet śmiechu, pontony, samochodziki, zamek strachu, katapulta
Kościół gotycki z XV wieku - Znajduje się przy ul. Kościelnej 11, ok. kilometra na zachód od centrum Mielna. Stoi na niewielkim wzniesieniu. Wcześniej samo wzgórze było przypuszczalnie pogańskim miejscem kultowym. Wskazują na to znalezione w pobliżu Kościoła urny z popiołami. Kościół pochodzi z XV wieku, wieża z XVI wieku. Kilkakrotnie był przebudowywany, jednak zachował gotycki styl. Jest murowany z cegły i kamienia polnego. W zewnętrznych murach kościoła dość liczne kamienie, nieco obrobione, przedstawiające lub przypominające postacie ludzkie. Kościół posiada ciekawe witraże. Obok kościoła znajduje się Figura Jezusa Chrystusa i Figura Matki Boskiej
Od 2004 w Mielnie w styczniu bądź lutym odbywa się Międzynarodowy Zlot Morsów. W miejscowości siedzibę ma Klub Sportowy "Saturn" Mielno, który powstał 1957 roku. Zespół piłki nożnej w sezonie 2010/2011 grał w klasie okręgowej, grupie koszalińskiej północnej. Od 1996 roku w Mielnie działa Młodzieżowy Klub Regatowy "Tramp" , który zajmuje się szkoleniem młodzieży w wieku od 7 do 19 lat w klasach regatowych: Optimist, Cadet, OKD, Europa. W miejscowości funkcjonuje także Mieleński Klub Morsów "Eskimos".